Pozor!!!

Tyto stránky se u příležitosti spuštění webhostingu přesouvají na adresu http://www.rammi.cz. Za 10 sekund budete na tuto novou adresu přesměrováni.

 

Stránky pro webmastery:Kurz HTML, javascripty, java generator on - line, tipy a triky, jak vydělat, bannery, sponzoři, reklamy, peníze za surfování po internetu.

 
Jam's Page home
Kurz tvorby HTML
Tipy a triky
Registrace stránky
Pomůcky a nástroje
K čemu je META?
Odměna za práci
Pomozte šířit osvětu
Vaše návrhy sem

 

statistika:Chcete být včas
informováni o úpravách
této stránky?
pošlete prázdný mail na:
robot@jam.htmlplanet.com
s předmětem "info-mail"

Mé další stránky:
anti-micro$oft obrázky

Kurz tvorby HTML
část druhá - Formátování písma


Tak jsem se dnes konečně odhodlal napsat pro vás další v pořadí 2.díl kurzu tvorby HTML. Vůbec se mi do toho nechtělo, ale venku stejně prší, a tak není co dělat. Omlouvám se, za tak dlouhou odmlku, ale měl jsem dost práce, a snažil jsem se aktualizovat alespoň hlavní stránku, a přidávat další kategorie - takže ti z vás, kteří už tady dlouho nebyli, by měli najít nové rubriky, které tady v době uploadu prvního dílu nebyly. Jak už bylo naznačeno v nadpise v tomto dílu se podíváme blíže na formátování písma a textu.

Jak už bylo naznačeno v nadpise v tomto dílu se podíváme blíže na formátování písma. Ale dost bylo řečí, pojďme tedy na věc...

Tučné písmo - se dá jednoduše definovat pomocí párového tagu <B> (Bold) jak jsme si ukázali už v minulém díle, Myslím, že tady není co vysvětlovat.

Kurzívu - používáme stejným způsobem, jako tučné písmo, ale z použitím tagu <I> (Italic).

Podtržení - zase realizujeme pomocí tagu <U> (Underline).

Samozřejmě, že všechny tyto tagy jdou vzájemně kombinovat - ukážeme si to na příkladu:
Formát tohoto textu je definován pomocí kombinace tagů

Jak vidíte je to úplňě jednoduché, ale pro jistotu Vám ještě ukážu jak vypadá zdrojový kód předchozí věty.

<I>Formát <U>tohoto<B> textu</U> je definován</B> <U>pomocí </I><kombinace<I> <B>tagů</I></B></U>

Dalším důležitým tagem při definici formátování je tag pro určování parametrů písma je to tag <FONT> Ten má následující parametry:

  • SIZE - Definuje velikost písma v relativním vyjádření tzn.: že pokud chcete aktuální písmo zvětšit o 2 bude tento paramer roven "+2", ale poku jej bude naopak chtít zmenšit o 3, tak bude roven "-3"

  • COLOR - Definuje barvu písma - nejčastěji se používá tzv RGB (Red Green Blue) popis barev. Tyto barvy popisujeme šestimístným řetezcem, což jsou tři dvouciferná hexadecimální čísla za sebou takže např. černá napíšeme jako "#000000", bílá "#ffffff" a třeba ružová "#ffaaaa".

  • FACE - Definuje typ písma, neboli font, např "Arial", "Courier", a pokud potřebujete použít nějaký speciální znak zkuste použít "Wingdings" (tip:Zkuste si tento font prohlédnout) pokud možno nepoužívejte málo známé fonty jako např "Specialnifontpropopiselektro-soucastek" ;-)

Opět si to ukážeme na příkladu:
Některé znaky fontu wingdings:
ÄÇÉ®78:(VNQJI

A již tradičně zdrojový kód:
<font size="+2" color="#ff0000">Některé znaky fontu wingdings:</font><BR>
<font face="Wingdings">ÄÇÉ®78:(VNQJI</font>

To bude pro dnešek asi vše už mě k tomu nic nenapdá a venku se nějak rozjasnilo, tak se tam asi půjdu podívat. Příště se podíváme na formátování odstavců, odsazování, číslované a nečíslované seznamy a možná něco dalšího. Připomínky a dotazy můžete posílat tady a nebo mi můžete něco napsat do mé knihy návštěv.

Sepsáno dne 16.10 lp.1999 v Orlové

Optimalizováno pro IE4.0 a vyšší
res. 800 x 600 x truecolor

Naposledy updatováno:18.10.1999